Młodym Pacjentom oferujemy bezbolesne i bezstresowe wizyty. Po każdej wizycie wręczamy dzieciom prezent i dyplom za odwagę. Wizyty adaptacyjne i przeglądy są bezpłatne.

Pedodoncja

Dział stomatologii zajmujący się profilaktyką oraz leczeniem zębów dzieci i młodzieży. Przez to, iż przedmiotem tematu są dzieci, najważniejszą kwestią na jaką zwraca uwagę pedodoncja, jest sprawa zapobiegania powstawaniu problemów stomatologicznych, czyli profilaktyka!
Tak więc każde dziecko powinno być pod stałą opieka stomatologiczną, nawet jeśli pozornie nie ma ku temu powodu. Regularne wizyty u dentysty powinny rozpoczynać się dość wcześnie.

Poleca się nawet, by pierwsza wizyta miała miejsce już około pierwszego roku życia dziecka, tj. po ukazaniu się pierwszych zębów. Wówczas poza sprawdzeniem, czy rozwój twarzy i jamy ustnej postępuje w prawidłowy sposób, rodzice otrzymują wskazówki dotyczące diety i pielęgnacji wyrzynających się zębów mlecznych. Przyczyna próchnicy najczęściej tkwi w błędach dietetycznych i pielęgnacyjnych dziecka. Ta szczególna troska o świeżo wyrośnięte zęby ma swoje uzasadnienie w ich ogromnej podatności na próchnicę. Mamy tu na myśli nie tylko zęby mleczne, ale również stałe (pierwsze wyżynające się siekacze i zęby szóste!) Są one niezwykle narażone na proces próchnicotwórczy, gdyż ich budowa jest niezakończona (bardzo cienkie i niezmineralizowane powierzchniowe warstwy).

Próchnica wczesna

Bardzo częstym i poważnym problemem stomatologicznym wczesnego dzieciństwa (dzieci dwu – trzyletnich) jest próchnica wczesna. Jest to niezwykle ostra postać próchnicy, która może w czasie kilku miesięcy doprowadzić do zniszczenia tkanki zęba i konieczności przedwczesnej jego ekstrakcji (usunięcia). Jest to naprawdę niezwykle przykry moment, kiedy trzeba dokonać ekstrakcji świeżo wyrośniętych zębów u trzylatka, z powodu powikłań próchnicy. Dlatego jeśli rodzice zauważą u swoich maluchów jakiekolwiek zmiany na uzębieniu (plamki, przebarwienia itp.), powinni szybko skonsultować się ze stomatologiem dziecięcym.

Leczenie stomatologiczne tak małych dzieci jest bardzo trudne i jest dużym przeżyciem zarówno dla dziecka jak i jego rodziców. Tak więc już od najmłodszych lat powinniśmy zapoznawać dzieci z przyborami do higieny jamy ustnej. Z całą powagą dodajmy również, iż widzimy potrzebę przyzwyczajania dzieci do warunków nowoczesnego gabinetu stomatologicznego poprzez wizyty adaptacyjne w naszych gościnnych progach. Zawsze miło nam będzie posadzić na fotelu Państwa Dziecko i ocenić jego potrzeby lecznicze. Takie wizyty są bardzo sympatycznie wspominane przez milusińskich, zważywszy, że zazwyczaj kończą się na krótkiej pogadance i ewentualnie lakierowaniu (dzieci mówią – malowaniu) zębów mlecznych lakierem zapobiegającym powstawaniu próchnicy.

Wymiana uzębienia mlecznego na stałe

Czujnym należy być również, gdy dziecko jest starsze. Bardzo ważnym momentem jest okres wymiany uzębienia. Pierwsze zęby stałe pojawiają się około szóstego roku życia (tzw. szóstki). Są to zęby, które wymagają szczególnej troski, gdyż ich wyżynanie nie jest poprzedzone wypadaniem mleczaków, więc fakt ich pojawienia się może być przeoczony. Stojąc jako ostatnie w łuku zębowym są zazwyczaj niedomywane, a rzeźba ich powierzchni żującej (posiadają głębokie bruzdy) dodatkowo sprzyja gromadzeniu się na nich osadu – czynnika próchnicotwórczego. Są więc to zęby bardzo szybko atakowane przez próchnicę.

To właśnie „szóstki” z całego uzębienia stałego są najszybciej i najczęściej tracone i nie da się ukryć, że jest to konsekwencja zaniedbań z okresu dziecięcego. W przypadku systematycznych kontroli u stomatologa okres wyrzynania się „szóstek” jest uchwycony na czas. Wtedy proponujemy natychmiastowe zalakowanie głębokich bruzd lakami fluorowymi (Helioseal), które niezwykle skutecznie chronią przed powstawaniem próchnicy.
Zalakowane zęby wymagają systematycznych kontroli, m.in. w celu sprawdzania szczelności laku, o czym się jednak często zapomina. Podobnych zabiegów profilaktycznych wymagają pozostałe grupy wyrzynających się zębów. Jeżeli przydarzy się ból lub obrzęk dziecko nie musi zostać bez zęba, nie musi też cierpieć, zadbamy o bezbolesność i bezstresowość wizyty. Wyleczymy w razie potrzeby kanałowo nawet „mleczaka” – przedwczesna utrata zębów grozi wadami zgryzu, których późniejsze leczenie jest długotrwale, uciążliwe i bardzo kosztowne. Tylko wtedy wychodzące zęby stałe nie mogą ich dowolnie przesuwać i przemieszczać. Jeśli zatem skutecznie zadbamy o zdrowie zębów naszych dzieci, zaoszczędzimy im w przyszłości wielu niemiłych rozczarowań nie tylko bólowych, ale także finansowych.